www.sonsuzpaylasim.forum.st sonsuza kadar burdayız
www.sonsuzpaylasim.forum.st sonsuza kadar burdayız
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Linux’un özellikleri

2 posters
YazarMesaj
santi
Yönetici
Yönetici
santi

Erkek
Rep Puanı : 217764

Linux’un özellikleri Empty
MesajKonu: Linux’un özellikleri   Linux’un özellikleri I_icon_minitimePerş. Ocak 01, 2009 4:09 pm

LİNUX’UN ÖZELLİKLERİ

LINUX, sunucu ve istemci bilgisayarlarda çalışan türleriyle yaygın kullanılan bir işletim sistemi haline gelmiştir. Bu bölümde LINUX’un bazı özelliklerine göz atacağız:

1. BİRDEN ÇOK KULLANICI DESTEĞİ

İşletim sistemi aynı anda birçok kullanıcıya hizmet verir.

2.ÇOK GÖREVLİ

İşletim sistemi aynı anda birçok programı çalıştırır ve çok sayıda kullanıcıya hizmet verir.

İşletim sistemi üzerindeki programları korumalı (protected) moda çalışırlar. Bu moda uygulamalar birbirini etkilemeden sanki tek başına çalışıyormuş gibi bilgisayar üzerinde çalışırlar.

3. ÇOK İŞLEMCİ DESTEĞİ

Linux işletim sisteminin çok işlemci desteği vardır. 16 işlemciye kadar destekleyen Linux işletim sistemleri vardır.

4. TCP/IP DESTEĞİ

Linux, yerleşik TCP/IP desteği ile gelir ve Internet bağlantılarını kolayca yapar.

5. ORTAMLAR: KABUKLAR

Linux’te çekirdek üzerindeki işlemleri kabuk (shell) sağlar. Örneğin bir komut yazdığınızda bu komutu yorumlayan program kabuktur.

6. DOSYA YAPISI

Linux işletim sisteminde dosyalar, dizinler (directory) halinde düzenlenmiştir. Yaygın olarak kullanılan bu yapıda, programlar, sistem dosyaları ve kullanıcı dosyaları belli dizinler içinde yer alır. Kullanıcılar kendi dosyalarını istedikleri dizinleri açarak tutabilirler. Dosya sistemi aynı zamanda hiyerarşiktir. En tepede bir kök (root) nokta bulunur. Ardından dizinler dallanarak devam eder.
xxxx_eray_xxxx
**Şekil Üye**
**Şekil Üye**
xxxx_eray_xxxx

Erkek
Ruh Hali : Linux’un özellikleri Agresi10
Rep Puanı : 217773

Linux’un özellikleri Empty
MesajKonu: Geri: Linux’un özellikleri   Linux’un özellikleri I_icon_minitimePtsi Ocak 12, 2009 2:06 pm

("Teşekkürler")

Linux’un özellikleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Linux’un özellikleri
» Debian+turbo linux server (linux rehberi)
» Geri: Linux Kurulum
» linux kurulumu
» Linux Sırları